MTÜ Saare Rannarahva Selts (SRS) eesmärk on kohalike elanike, ettevõtjate ning suvesaarlaste huvide kaitsmine Saaremaa ja Sörve lääneranniku tuuletööstuspargiks muutmise plaani juures. Rannale liiga lähedal paneksid hiigeltuugenid ohtu rannarahva elu, tervise, vara ja traditsioonid. Kui me ei leia kaasnevate ohtude vastu kaitset oma riigiaparaadi ega kohtuvõimu kaudu, tuleb otsida abi rahvusvahelistest põlisrahvaste õigustest, mida on tunnustanud ka meie Eesti Vabariik.
Siin lehel (vt teemavalik ülal) saad tutvuda hiigeltuugenite plaanidega ja kaasnevate ohtudega. SRS mitte ei vastandu meretuugenitele, vaid pooldab nende rajamist sobivamasse, saarlaste elukeskkonna jaoks ohutusse kaugusesse, min 50 km kaugusele rannast. Meres ruumipuudust pole.
Tänase seisuga saaks siiaplaanitust valmimisel maailma suurim meretuugenite tööstuspark. See algaks
kaldast
ca 11 km kauguselt ning hõlmaks ligi 1400 km2 mereala (võrdluseks - Saaremaa kogupindala on ca 2700 km2). Tuugenid oleks ca 310 m kõrgused (seega nähtavad kuni 63 km kaugusele) ja neid oleks kokku ca 500 tk. Neist moodustuks Tallinna telemasti kõrgune hiiglaslik pööritav sein, mis domineeriks
ca 80 km laiuse katkematu müürina kogu Saaremaa lääneranniku merevaates, Tagamõisast ja Vilsandist Sõrve tipuni. Tuugenid paistaks ka Abrukale ja Kuressaarde.
Saare Rannarahva Seltsi mureks on mõjud, mida avaldaks Saaremaa läänerannikule kavandatava hiigeltööstuspargi 500 tuugeniga kaasnev madalsagedus- ja infrahelimüra, visuaal- ja valgusreostus, mikroklimaatilised muudatused, nanoplastide reostus, mereelustiku, linnustiku ja nahkhiirte häiringud, mõju meresetete liikumisele, kalapüügile, turismile, tööhõivele, väikesadamate jätkusuutlikkusele jne, jms. Kokkuvõttes seaks rannikule nii lähedal asuv tööstuspark küsimärgi alla Saaremaa lääneranniku traditsioonilised eluviisid ning kohaliku elu ajaloolise järjepidevuse aladel, mis jäävad hiigeltuugenitest ca 45 km raadiusesse. Reeglina ei lubata mujal Euroopas suuri tuugeniparke rannikule lähemale kui 50 km. Näiteks asub maailma senine suurim meretuugenite tööstuspark (Hornsea 1/2) umbes 120 km kaugusel Inglismaa idarannikust.
Seda lehte peab üleval Saare Rannarahva Selts.
Meie FB-lehe aadress on https://www.facebook.com/groups/1563280704064522
Mida siia plaanitavad tuugenid endist kujutavad?
Misasi see tuugen üldse on, vaata siit. Kui palju erinevad elektritootmis-tehnoloogiad ressursse vajavad vt siit. Teavet tuugenitega elektri tootmisest Eestis on siin. Üldistest insener-tehnilistest väljakutsetest siin, siin ja siin. Lühiülevaade 2023 a Kuressaares toimunud Euroopa tuugeniparkide arendajate kooskäimisest siin.
Vahel väidetakse et Taanis jne on suuri tuugeniparke küll ja pole häda midagi. Milline on "suur"?
Lisaks meretuugenite tööstuspargile plaanitakse mitmeid tuugeniparke ka Saaremaa maismaale.
Joonis Saaremaa valla üldplaneeringu keskkonnamõju strateegilise hindamise aruande eelnõust:
TÄPSEMAT INFOT JA MATERJALE LEIAD, KLÕPSATES ÜLAL PÄISES VASTAVAL TEEMAPEALKIRJAL
Ajalugu kipub korduma. Jälle tuuakse saarlastele Euroopast kõrgete tornidega majandusõitseng koju kätte.
Seda lehte peab üleval Saare Rannarahva Selts.
Selle lehe aadressi sotsiaalmeedias levitada püüdes tekib vahel tõrkeid (teatega "sobimatu sisu!")
Ootame põnevusega millal meie inimesi, kes suure vabatahtliku töökoormusega tegutsedes tuugenihulluse vastu seista püüavad, hakatakse ristima Kremli palgalisteks agentideks vms. nagu see nüüd moodne on. :(